Čo sa deje v infrasaune?

Infračervené lúče sú generované elektrickými vyhrevnými telesami, sú optimálne nasmerované na osoby prítomné v kabíne. Vďaka dvojitej stene infrasauny je možné zvýšenie teploty zo 40 °C na 60 °C, čím sa aj účinok zdvojnásobí. Infrasaunu môžu smelo používať aj tie osoby, ktoré majú strach z uzatvorených priestorov resp. neznášajú dobre horúčavu, nakoľko infrasauna prevládne svoje blahodarné účinky aj v tom prípade, keď necháte otvorené dvere a navyše dvere sú sklenené.

Charakteristika infračerveného žiarenia: Rôzne telesá sprostredkovávajú rôzne vlnové dĺžky. Napríklad ľudské telo vyžaruje infračervené žiarenie v rozsahu vlnovej dĺžky 300-5000 m². Podľa čínskych vedcov z hľadiska liečenia sú najúčinnejšie tie infračervené lúče, ktoré spadajú do rozsahu 780-2500 m². Vďaka vynikajúcej vodivej schopnosti veľkého množstva vody, ktoré sa nachádza v hlbšie položených tkanivách, vyžarované infračervené lúče sú schopné priamo preniknúť do tela, a to do hĺbky štyroch-šestich milimetrov až 4 centimetrov. Telo je schopné pohltiť 95% lúčov vyžiarených zo žiariacich vlákien. Toto hlboko prenikajúce žiarenie svoj zohrievací účinok vyvíja hlboko vo svalových vláknach a vnútorných orgánoch. Telo reaguje zrýchleným tlkotom srdca a zvýšeným pulzom. Táto reakcia vplýva na srdce rovnako, ako kondičný tréning. Je dokázané, že používanie infrasauny posilňuje srdce, totiž telo sa snaží znížiť svoju teplotu, preto zvyšuje pulz, telo aktivuje ochladzovací mechanizmus, čím spúšťa potenie. Osoba s priemernou kondíciou pri použití infrasauny vylúči približne pol litra potu, pričom spáli 300 Kcal, tak je schopná v rámci kúry pozostávajúcej z tridsiatich sedení v saune vypotiť 600-800 Kcal, a to bez akýchkoľvek negatívnych následkov. Stratené tekutiny sa môžu doplniť konzumáciou vody, čím neprijmeme zbytočné kalórie! Týmto spaľovaním kalórií môžeme stimulovať svoj organizmus a dosiahnuť dobrý duševný a telesný stav. Pri analýze potu bolo vykázaných viacero kyselín, sodík, amoniak, ťažké kovy (olovo, kadmium, nikel, meď, sodík). Potením sa znižuje tuk a cholesterol takým spôsobom, že sa rozpustia vplyvom tejto procedúry, takže sme schopní vylúčiť to, čo nedokážu vylúčiť obličky a pľúca. V záujme nášho zdravia je veľmi dôležité, aby tieto ťažké kovy boli pravidelne odstraňované z organizmu.

Pred a po jej použití vypite väčšie množstvo minerálnej vody. Ak sa pred použitím infrasauny osprchujete, zintenzívnite potenie. V prípade prechladnutia alebo chrípky sa doporučuje predĺžené použitie, nakoľko zabraňuje množeniu vírusov. Dbajte na rovnováhu organizmu a dopĺňanie minerálov. Ak ste si už zvykli na tridsaťminútové použitie a vyšší stupeň teploty, môžete použitie predĺžiť na štyridsať minút. Má to priaznivý vplyv hlavne na tkanivá a bunky (posilňujú sa tým).

Výhody

Zmiernenie bolesti: Hĺbkové teplo v infrasaune rozširuje cievy, čo spôsobuje úľavu a liečenie svalov a menej závažných poškodení tkaniva. V Európe je rozšírené používanie hypertermickej terapie v prípade pacientov s kĺbovými zápalmi. Infračervenú terapiu účinne používajú v Japonsku v prípade zápalov, fibromyalgie, reumatických zápalov kĺbov, bolestí chrbta, ischiasu, lumbága, bolestí hlavy, kŕčov, výronov a iných ochorení svalov a kostí. Mnoho typov stuhnutí súvisiacich s pokročilým vekom je možné zmierniť alebo odstrániť pomocou infrasauny.

Odstránenie celulitídy: Aj na pekne vyformovaných nohách, stehnách sa môžu z času na čas objaviť priehlbinky, t.j. príznaky pomarančovej kože. Tento charakteristický nedostatok má hormonálny pôvod. Tukové bunky uskladňujú väčšie množstvo tuku ako je potrebné. Na pokožke na stehnách sa objavujú hrboľčeky, priehlbinky. Celulitídu je možné rozpoznať už v počiatočnom štádiu. Na bokoch, stehnách, pozadí, zriedkavejšie aj na kolenách a predlaktí sa vytvoria tukové vankúšiky. Ak pokožka na stehnách pri stlačení medzi prstami pripomína pomarančovú kôru, ak opúchate a nohy sú ťažké, objavil sa u Vás druhý stupeň celulitídy. Tukové bunky sú zväčšené, tlačia na cievy, zhoršuje sa obeh, hromadí sa voda a jedovaté látky. Metódy, pomocou ktorých je možné odstrániť jedovaté látky a prebytočnú vodu, výrazne odstraňujú tento kozmetický nedostatok. Infrasauna Vás zbaví celulitídy, gélu a podobných usadenín, ktoré sú tvorené tukom, vodou a splodinami, a ktoré sa objavujú pod kožou vo forme malých hrboľčekov. Kozmetici a kozmetológovia používajú infrasaunu s rutinou a dennou pravidelnosťou pri odstraňovaní celulitídy. Vzhľadom k tomu, že infračervené lúče infrasauny prenikajú hlboko pod pokožku, ošetrenie celulitídy týmto spôsobom je účinnejšie, ako tradičné metódy. Už aj na Slovensku pochopili, aký má význam používanie infrakabín v kozmetike a liečiteľstve.

Spaľuje kalórie a pomáha kontrolovať hmotnosť: V infrasaune prebieha súčasne potenie a spaľovanie kalórií, pričom sa zlepšuje krvný obeh organizmu. Osoba s priemernou kondíciou môže v rámci jedného použitia sauny vylúčiť 500 gramov potu a zároveň spáliť 300-600 kalórií. To znamená, že nestrácate len vodu, ale aj hmotnosť. Vďaka tomuto účinku môže byť infrasauna v prípade kontroly hmotnosti až o 300% účinnejšia ako tradičná sauna.

Odstraňuje jedy a splodiny: Lepší krvný obeh stimuluje potné žľazy a tým z tela vyplavujú nahromadené jedy a splodiny. Potenie s dennou pravidelnosťou pomáha pri detoxikácii a telo sa zbavuje ťažkých kovov (olovo, ortuť, zinok, nikel a kadmium), ktoré spôsobujú rakovinu, ako aj alkoholu, nikotínu, sodíka, kyseliny sírovej a usadenín cholesterolu.

Zmierňuje stres a únavu: Niekoľko minút strávených v príjemnom teple infrasauny sa vyrovná výdatnej masáži, ktorá odstraňuje nervové a svalové napätie. Po opustení kabíny vstúpite do všedných dní s novou fyzickou a duševnou silou. Hypertermická terapia je jedným zo spôsobov, ako výrazne zvýšiť úroveň rastového hormónu, ktorý hrá významnú úlohu pri údržbe telesných tkanív, vrátane svalov. Hypertermická terapia pomáha v prípade pacientov trpiacich chronickou únavou navrátiť správne fungovanie vegetatívneho nervového systému.

Zlepšuje krvný obeh, posilňuje kardiovaskulárny systém: Počas doby, keď sa stupňuje potenie, aby bolo zabezpečené ochladzovanie organizmu, Vaše srdce pracuje intenzívnejšie a Váš krvný obeh sa zlepšuje. Tým dosiahnete rovnaký účinok, ako pri plynulej športovej činnosti. Počas klesania diastolického krvného tlaku sa zlepšuje frekvencia búšenia srdca, zásobovanie srdca krvou a metabolická frekvencia. Môžete zažiť účinok telesného pohybu, pričom čítate a odpočívate v infrasaune. Podľa výskumníkov NASA je pasívny infračervený telesný pohyb ideálnou alternatívou udržiavania astronautov vo forme počas pobytov vo vesmíre. Najlepší atléti používajú infrasaunu pred tréningom na prehriatie svalov a po tréningu ako prevenciu poranení a aby podporili regeneráciu svalov.

Posilňuje imunitný systém: Prostredníctvom hĺbkovo stimulujúceho účinku infrasauny sa zvyšuje telesná teplota, vznikne stav umelej horúčky. Tým, že sa telo bráni proti horúčke, imunitný systém sa posilňuje prirodzeným spôsobom. Odstránenie ťažkých kovov a jedov potením zlepšuje celkový zdravotný stav používateľov a znižuje ich náchylnosť na choroby. Táto lúčová terapia pomáha skrátiť dobu zotavovania sa v prípade prechladnutia alebo chrípky, imunitný systém podnecuje k rýchlejším reakciám. Ako to dokazujú aj skúsenosti, urýchľuje prirodzený liečebný proces organizmu.

Je účinná pri nízkej teplote: Svoje účinky vyvíja pri teplote 35-55 °C, čo je omnoho bezpečnejšia a príjemnejšia teplota, ako teplota v prípade tradičnej sauny. Infračervené žiarenie s dlhou vlnovou dĺžkou preniká do svalových vlákien a to do hĺbky 3,5-4 centimetrov, čím sa dosahuje 3-4-krát intenzívnejšie potenie ako je to obvyklé.

Terapia farbami – fototerapia

Kým nás obľúbené farebné odtiene upokojujú a spôsobujú nám radosť, menej obľúbené farby nám vo väčšom množstve môžu navodiť zlú náladu. Vhodné farby neovplyvňujú iba náladu, ale majú pozitívny vplyv aj na naše zdravie. V rámci farebnej terapie existuje riešenie na každý problém od obyčajnej bolesti hlavy až po vážne poruchy.

Hollwich, Tilgner a Diechuss už pred niekoľkými desaťročiami venovali meraniam, ktoré boli zamerané na účinky farebného žiarenia na ľudský organizmus. Skúmali predovšetkým jeho vplyvy na zloženie krvi, vegetatívny nervový systém, resp. na látkovú výmenu pečene. V rokoch 1900 svoje predstavy podložili aj pokusmi. V súčasnosti sa terapia farbami znova stala obľúbenou liečebnou metódou. Táto šetrná liečebná metóda upadla na niekoľko storočí do zabudnutia, pričom už aj starovekí Egypťania poznali blahodarný účinok farieb. Chorých uložili do izieb s farebnými záclonami a keď slnečné lúče premietli na chorého farby drapérií, verili, že sa chorý začne okamžite zotavovať.

Farby nás ovplyvňujú počas celého života prostredníctvom svojich elektromagnetických vibrácií, či si to uvedomujeme alebo nie. Počas prímorskej dovolenky modrá farba nekonečného mora navodzuje príjemný pocit odpočinku a uvoľnenia. Zeleň obrovských lesov nás upokojí a získame pocit vyrovnanosti. Jednotlivé farby sú rôznymi formami, typmi svetla. V mnohých kultúrach slnko, ktoré je zdrojom svetla, stelesňuje život. Je nevyhnutné pre fotosyntézu rastlín, pre tvorbu vitamínov v ľudskom organizme. Preto každý jednotlivý typ svetla má iný liečivý účinok.

Význam jednotlivých farieb

  • Červená: symbolizuje krv, t.j. základný prvok života. Zlepšuje krvný obeh, vzpružuje, podporuje myslenie.
  • Oranžová: vyžaruje šťastie, radosť a silu zo života. Veľmi dobre vplýva na nadobličky, čím zvyšuje fyzickú energiu a chuť do jedla.
  • Žltá: je farbou intuície a dobrotivosti. Podporuje trávenie, posilňuje nervy, prináša dobrú náladu.
  • Zelená: je farbou oživenia a nádeje. Vynikajúco lieči ochorenia očí a cievneho ústrojenstva. Má posilňujúci účinok a harmonizuje nervovú sústavu.
  • Svetlomodrá: je symbolom nekonečna. Pôsobí upokojujúco, je vhodná pre čistenie žalúdka, zmierňuje bolesti, má relaxačný účinok.
  • Kráľovská modrá: je duchovným centrom citlivosti, vrátane podvedomia. Je ideálna pre uzdravenie, pomáha pri nervozite, dodáva pocit bezpečia proti nespavosti.
  • Biela: je zástupcom sily a dôvery. Je to univerzálna farba, môže byť použitá kedykoľvek a kdekoľvek počnúc zníženia zápalov až po stimuláciu funkcie orgánov.
  • Fialová: vyžaruje pokoj, zmierňuje stres, pozitívne vplýva pri nespavosti, bolestiach hlavy, hormonálnych problémoch.

Jednotlivé farby môžeme používať pri liečení rôznymi spôsobmi. Môžeme sa napríklad pristaviť pri nejakej maľbe, môžeme používať starostlivo vyberané obrusy, záclony, alebo môžeme aj samotnú izbu vymaľovať farbou, ktorá zodpovedá nášmu zámeru. Kým červené odtiene v zimnom období zlepšujú krvný obeh, žltou môžeme zlepšiť trávenie. Akúkoľvek metódu si vyberieme, cieľom je vždy dosiahnutie harmónie, preto používajte iba tie odtiene, ktoré nie sú v rozpore s Vašim vkusom a estetickým cítením, veď uzdravenie a dobrú náladu môžeme očakávať iba od takýchto farieb!